Свечана сједница Скупштина поводом обиљежавања 25 година од оснивања Ловачког савеза Републике Српске биће одржана у марту у Банском двору у Бањалуци, одлучено је на посљедњој сједници Управног одбора ЛСРС.
Идеја је да организација која броји око 22.000 чланова, који углавном дишу као један и боре се за исте циљеве, обиљежи двије и по деценије постојања на најљепши могући начин, уз сумирање свега урађеног, изношење краткорочних и дугорочних планова, те уз богат културно-умјетнички програм.
– Слободно могу да кажем да је то 25 година развоја и унапређења ЛСРС, па ћемо из тог разлога све сабрати у једну монографију, која ће бити лична карта савеза. Свјесни смо да је то дуг и мукотрпан посао и нећемо журити него ћемо је издати у току календарске године. Посебан осврт на свечаности биће на посљедње двије и по године откако су закључени нови десетогодишњи уговори са корисницима ловишта, те посљедњу годину у којој смо имали несебичну помоћ Владе РС, ушли на буџет и добили значајна средства за капитална улагања, која ћемо наставити да добијамо и убудуће – рекао је предсједник ЛСРС Саво Минић.
Завршни рачун пословања и биланса урађеног завршен je крајем фебруара, он наглашава да је потпуно јасно како је претходна година побила све рекорде када су у питању улагања.
– Реализовали смо много пројеката, обогатили ловишта најмодернијим чекама, хранилицама, плашилицама, видео-надзором… Све инвестиције ишле су преко ловачких удружења, што говори да је ЛСРС кровна организација и да као таква нема ситне интересе. Наша главна активност била је да удружења директно повежемо са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, да она буду крајњи корисници и да оправдају добијена средства. Кад је у питању ловство и све оно што има везе са репродукцијом, резултати не могу да буду видљиви за мјесец, али ће се и те како видјети ове године. Не желимо тиме посебно да се хвалимо, јер то подразумијева наше дјеловање – нагласио је Минић.
Осим наставка започетих послова кључни задатак у овој години биће коначна имплементација CITES конвенције.
– Чекамо формирање Савјета министара на нивоу БиХ, јер су неки рокови CITES конвенције потписане 2008. године истекли. Убијеђен сам да су створени услови да почнемо са њеном имплементацијом, а након свега што смо урадили у ловиштима потпуно спремни чекамо иностране ловце. На тај начин ћемо подићи стандард наших ловаца, обезбиједити новац за нова улагања и даљи развој – појашњава Минић.
Затим је подвукао да није одустао од првобитне идеје примјене CITES-а.
– Не бјежимо од тога да он буде на нивоу БиХ. То је слично као са пасошима или личном картом. Али управљачку структуру морају да имају и РС и БиХ. Дакле да за дозволу за иностраног ловца не морамо ићи у Сарајево, него да је извадимо на територији РС. Имамо одличну сарадњу са колегама ловцима из ФБиХ и да се њих пита одавно би била усвојена. Међутим, када се умијеша политика, то је друга ствар. Прилично смо сигурни да бисмо дозволу чекали дуже него што би ловац боравио код нас и не желимо да се доведемо у ту позицију – рекао је Минић.
Ловочуварима већа овлашћења
Савез ће у наредном периоду покренути иницијативу за измјену Закона о ловству у дијелу овлашћења ловочувара.
– Криволов је постојао и у тоталитарним режимима, а постоји и данас. Не затварамо очи пред проблемима, него се трудимо да их рјешавамо. Сигурни смо да би ловочувари били врло ефикаснији и смањили криволов да имају законска овлашћења, па ћемо се потрудити да то издејствујемо – рекао је Минић.
Стоп превирањима
У 95 одсто ловачких удружења нема међуљудских проблема, свако ради свој посао и поштује управљачку структуру. Међутим има и оних која не функционишу најбоље.
– ЛСРС ће се укључити у поједине сукобе унутар удружења, у шта раније није био укључен. Не можемо да дозволимо да стотине ловаца испаштају због ситних интереса једног или двојице људи, па озбиљно размишљамо о томе да установимо радно тијело које ће на неки начин надгледати изборе у удружењу, не желећи да будемо нека контрола, него да спријечимо могућност да се изборни процес или примопредаја власти отегне на неколико мјесеци – рекао је Минић.
Душан Репија
Be the first to comment