Сачмара “Benelli М4”: Поуздана у рову али и у лову VIDEO

Прошлог љета смо детаљно писали о уникатној италијанској полуаутоматској сачмарици система Козми, за коју многи ловци кажу да је најбоља на свијету. Ово луксузно оружје јединствене конструкције, високог квалитета и нарочите љепоте кроз деценије је постало статусни симбол и омиљена ловачка сачмарица богаташа и државника. Познато је да из Италије долазе и најбоље борбене односно тактичке сачмарице на свијету а овога пута, на захтјев читалаца, представићемо још једну полуаутоматску сачмарицу са Апенинског полуострва, истина ни упола елегантну и луксузну као Козми, али квалитетну, поуздану и доказану, како у борби тако и у лову.

Ријеч је о полуаутоматској сачмарици “Benelli М4”, насталој на захтјев и по спецификацијама Корпуса морнаричке пјешадије Сједињених Држава, популарних “маринаца”, која је временом више него заслужено изборила мјесто и међу ловцима. Предметно оружје важно је и као прва “Бенелијева” полуаутоматска сачмарица за коју је специјално развијен једноставни и поуздани систем позајмице барутних гасова назван “AGRO”. Тај се систем временом показао веома поузданим да га је Benelli примијенио и на својим ударним полуаутоматским ловачким карабинима.

“Benelli М4 super 90”.

Полуаутоматска сачмарица система “Benelli М4 super 90” једно је од најбољих оружја те врсте на свијету (многи ће рећи да је то без икакве сумње најбоља борбена сачмарица данашњице) а производи се у војној и цивилној верзији, у различитим конфигурацијама и дужинама цијеви. Данас је са великим успјехом користе војне и полицијске снаге у Америци али и другим земљама, укључујући Србију, Хрватску, Словенију, Ирак, Грчку, Ирску, Грузију, Аустралију, Израел, Либију, Бјелорусију, Литванију, Малезију, Велику Британију, Јужну Кореју, Малту, Бахреин, Филипине, Словачку, Бразил и наравно Италију.



Предмет овог текста је основна верзија ознаке Бенелли М4 Tactical. Ради се о полуаутоматској борбеној сачмарици калибра 12/76 која ради на принципу позајмице барутних гасова и развијена је специјално за америчку војску. Сачмарици “Benelli М4” претходили су полуаутоматски модели из чувене серије “Super 90” М1, М2 и М3, настали у другој половини 1980-их година прошлог вијека. На све три пушке био је примијењен полуаутоматски инерциони систем рада, о којем смо такође детаљно писали. Сачмара М3 је имала и могућност ручног репетирања, путем клизног поткундака, када се користе патроне са гуменим куглама и уопште специјална нелетална муниција (та муниција не може произвести потребан импулс да би се обезбиједио поуздан инерциони полуаутоматски циклус рада).

Настанак сада већ прослављеног модела “Benelli М4” везује се за конкурс Војске Сједињених Држава која је трагала за новом стандардном службеном сачмарицом.  На конкурсу, који је расписан 1998. године,  учествовало је више компанија са моделима различитих конструкција. Benelliјев модел је америчкој војсци представљен у августу исте године након чега је подвргнут ригорозним упоредним тестовима (са моделима других произвођача). Након што се прашина слегла, показало се да је “Benelli М4” (односно модел XМ1014, како му је била ознака а конкурсу) убједљиво извојевао побједу над конкуренцијом. Серијска производња је започета идуће 1999. године а након прве транше од 20.000 комада за “маринце” званично је усвојена у наоружање Војске САД под називом М1014 Joint Service Shotgun (JSCS).

Систем гасне позајмице ARGO

Срце сачмарице “Benelli М4” чини патентирани систем гасне позајмице назван А.R.G.О. (скраћено од Auto-Regulating Gas-Operated). Још од како је оружарски геније Џон Моусис Браунинг увео конструкцију гасне позајмице код које је отвор за барутне гасове избушен на средини цијеви, већина произвођача слиједила је управо његово рјешење. Међутим, Benelli је на захтјев америчке војске развио сасвим нови систем гасне позајмице и позиционирао га одмах испред лежишта метка.

Са доње стране, у зони гдје завршава лежиште метка а почиње душа цијеви, смјештен је склоп гасне позајмице. Чине га двоструки систем комора гасне позајмице са припадајућим регулационим вентилима те дупли клипови кратког хода смјештени унутар паралелних цилиндара. Отвор гасне позајмице избушен је на цијеви испред лежишта метка јер су барутни гасови у тој зони, како објашњава произвођач, врелији, чистији и вишег притиска што за посљедицу има мање прљања механизма те бржи, уједначенији и поузданији рад. Поред тога, Benelliјев систем позајмице гасова је знатно лакши и компактнији од конкуренције.

А како то све ради? Када дође до активирања патроне у лежишту врели барутни гасови кроз коморе гасне позајмице дјелују на клипове кратког хода. Регулациони вентили на коморама гасне позајмице испуштају вишак гасова у атмосферу и одмах након тога се под дејством опруга затварају. На сачмари “Benelli М4” гасни клипови се налазе унутар паралелних цилиндара и оребрени су на тијелу. Ребра на тијелу клипова служе за боље искоришћење барутних гасова. Барутни гасови у експанзионим коморама односно гасним цилиндрима дјелују на оребрене површине клипова који се крећу уназад и ударају у тијело носача затварача (испод главе затварача, са доње стране) чиме започиње циклус ротације и одбрављивања затварача. Затварач и носач крећу уназад против повратне опруге смјештене у цјевастом елементу кундака а чаура бива избачена кроз отвор за екстракцију.

Механизам за окидање је сада ресетован и ударач/ороз запет. Носач и затварач потом крећу напријед, свјеж метак бива покупљен са кашике подизача и убачен у цијев при чему затварач ротира и брави а гасни клипови се ударцем носача затварача враћају у почетни положај (клипови немају засебне опруге већ их у предњи положај враћа носач затварача под дејством повратне опруге приликом забрављивања.)

Кинематски механизам гасне позајмице максимално је скраћеног хода што умногоме смањује непожељни утицај вибрација на оружје. С обзиром на то да цијев и гасна позајмица трпе високе радне температуре и притиске подвргнути су отпуштању заосталих напона у материјалу путем технологије дубоког смрзавања на екстремно ниским температурама (криогеном процесу у течном азоту). Систем гасне позајмице је интегрални дио цијеви а може да се лако и брзо растави ради чишћења и одржавања (без обзира на тврдњу произвођача да се систем сам чисти приликом рада).

Пуњење и пражњење

Сачмара Benelli М4 има посебан систем пуњења и пражњења. Да би се сачмара напунила или само допунила ударни механизам мора бити запет. Кључни дио механизма за пуњење је полуга за отпуштање патрона из тубуларног магацина која се налази са доње десне стране сандука оружја, изнад окидача. Обиљежена је јасном црвеном тачком и у бојевом положају вири довољно да се може опипати у мраку. Овом безбједносном командом патроне се из тубуларног магацина доводе на кашику подизача – у положај за пуњење то јест увођење у цијев. Полуга стријелцу пружа потпуну контролу и без њеног ангажовања свјежа патрона из магацина неће бити уведена у лежиште метка без обзира колико пута је оружје ручно репетирано. Активирањем полуге, патрона ће уз јасан клик опругом бити избачена из тубуларног магацина и постављена на подизач. Кашика подизача је просјечена па је могуће и визуелно се увјерити када је патрона постављена на њено тијело. Све док је активирана полуга обиљежена црвеном тачком систем се при полуаутоматском раду ресетује и, након сваког опаљења, нова патрона биће постављена на тијело кашике доносача. Приликом паљбе, полугом је могуће прекинути доток патрона из магацина у било ком тренутку и ручно убацити патрону жељене врсте кроз отвор са десне стране сандука – директно у цијев или на кашику подизача. Иста команда је индикатор запетости ударног механизма.

Затварач ће након испаљивања посљедњег метка остати у задњем положају. Дугме за отпуштање затварача из задњег положаја налази се на уобичајеном мјесту са десне стране сандука, испод ручице затварача. Нешто је мањег пресјека али довољно удобно за ангажовање. Пражњење оружја се изводи репетирањем и избацивањем патрона кроз отвор за екстракцију чаура или ручним вађењем патрона кроз отвор за пуњење тубуларног магацина (уз претходно отпуштање полуге граничника).

Окидање на сачмари М4 је изванредно – чисто, реско, кратко и са јасним ресетом па се може без проблема упоредити са окидањем ловачких карабина.  Кочница је крос болт типа, троугластог је пресјека и смјештена је иза браника обарача са десне стране сандука. Ангажује се кажипрстом (љеворуки стријелци кочницу могу премјестити на супротну страну).

На кућишту повратне опруге односно цјевастом елементу фиксираном на задњи крај сандука монтирани су пиштољски рукохват и подесиви кундак са образином. Поткундак се састоји од двије полимерске половине. На сандуку је пласирана интегрална пикатини шина. Механички нишански систем чине задњи диоптерски нишан широког отвора подесив по висини и правцу и мушица монтирана на постоље (нишани су заштићени бочним крилцима). Описану сачмарицу радо користе ловци, првенствено због поузданог рада са различитим врстама муниције и у свим условима лова. Како је речено на почетку, систем гасне позајмице послужио је као основа за развој ловачких полуаутоматских карабина система Benelli Арго које ћемо представити неком другом приликом. 

Технички подаци

Произвођач: Benelli armi SPA

Систем рада: Позајмица барутних гасова, ротациони затварач

Калибар: 12/76

Дужина цијеви: 470 mm

Укупна дужина: 1,010 mm са извученим кундаком (889 mm са увученим кундаком)

Маса: 3.82 кг

Чокови: Демонтажни

Систем храњења: тубуларни подцијевни магацин

Капацитет : 5 + 1 ловачка верзија, 7+1 војна верзија

Занимљивост

Традиција опремања америчких војника сачмарицама стара је преко једног вијека. Најранија употреба формацијске борбене сачмаре забиљежена је у филипинско-америчком и Првом свјетском рату. Била је то чувена “пумпарица” система “Винчестер М1897” опремљена бајонетом М1917. и названа “Тренч ган”  (рововска пушка).

 Драшко Драгосављевић

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply