Бањалука – Већина дивљих свиња у ловиштима широм Републике Српске у плућима има глисте које су често извор инфекције за домаће свиње, а постоји ризик и од оболијевања људи који конзумирају месо ове дивљачи.
Утврђено је то првим паразитолошким прегледом дивљих свиња у Српској, које је у 19 ловишта спровео Ветеринарски институт РС “Др Васо Бутозан”. Ветеринари су у сарадњи са ловцима узели и прегледали укупно 75 узорака.
– Примијетили смо велику заступљеност “плућних влашаца” односно глиста у плућима дивље свиње. Научно је доказано да од овог паразита може да оболи и човјек који у исхрани користи изнутрице дивље свиње, али су такви случајеви ријетки – рекао је ветеринар и паразитолог у Ветеринарском институту РС Оливер Стевановић.
Он је додао да је осим овог паразита код дивљих свиња пронађен и црв трновите главе, који такође може изазвати и обољење код човјека, али ријетко.
– Од 12 узорака прегледаних органа овај црв је заступљен код 45 одсто свиња. Живи у танком цријеву. Поред тог паразита нашли смо доста узорака бичастог црва који изазива слаб прираст дивљих свиња, лошу трофејну вриједност и утиче на квалитет меса, а може довести и до угинућа животиње – рекао је Стевановић.
Он наглашава да су дивље свиње извор инфекције за домаће свиње, посебно у крајевима као што је Градишка, гдје домаће животиње једу жир. Стевановић истиче да је у спречавању ширења паразита међу дивљачи значајна улога ловачких удружења.
– Ловци би требало да након што одстријеле дивљу свињу њену утробу уклоне по пропису, а не да је само онако оставе на отвореном, што се често дешава. Најбоље би било да је ставе у врећу и запале или дубоко закопају – рекао је Стевановић и нагласио да је сарадња са ловцима током овог истраживања била одлична, те да су они значајна карика у цијелом систему.
Предсједник Ловачког савеза РС Саво Минић истиче да је ово истраживање доказ да се Српска озбиљно почиње бавити узгојем и заштитом дивљачи.
– Морамо знати чиме газдујемо, гдје се налазе поједине врсте дивљачи, од чега болују и како да их лијечимо. Важно је да спријечимо штетне посљедице, како у ловиштима тако и на домаће животиње, па и на човјека – истакао је Минић и додао да је Ловачки савез финансијски подржао ово истраживање.
Минић каже да ће се у идућем периоду са ветеринарима договорити на који начин да унесу лијекове у ловишта да би спријечили ширење паразита.
Афричка куга свиња
Стевановић је истакао да се са Балтика шири афричка куга свиња и да је једино рјешење излов обољелих дивљих свиња.
– На тај начин можемо спријечити да дивљач пренесе вирус међу домаће свиње и тако уништи цијелу производњу – упозорио је Стевановић.
Истраживање на срнама
Успјешна сарадња Ловачког савеза Републике Српске и Ветеринарског института РС “Др Васо Бутозан” биће настављена на истраживању срнеће дивљачи. У Српској је познато неколико болести које би се могле назвати “приоритетом” за срнећу дивљач и на њих ће бити стављен фокус током истраживања, Неке од тих болести могу да изазову прољећни пролив код срна и друге ријетке и племените дивљачи.
Број достављених узорака измета – фецеса и органа по ловачком удружењу
ЛУ број узорака фецеса – Број узорака орган – Укупно
“Гласинац” Соколац 10 1 11
“Тетријеб” Теслић 9 9 18
“Мраковица” Приједор 8 1 9
“Фазан” Добој 5 – 5
“Чемерница” Кнежево 5 – 5
“Просара” Градишка 3 – 3
“Козара” Градишка 3 – 3
“Фазан” Шамац 4 – 4
Рибник 3 – 3
“Мајна” Модрича 3 – 3
“Узломац” Котор Варош 2 – 2
“Вучјак” Брод1 2 – 2
“Леотар” Требиње 1 – 1
ШГ “Маглић” Фоча 1 1 2
“Видуша” Билећа 1 – 1
“Вукови са Дрине” Зворник 1 – 1
“Љубиње” Љубиње 1 – 1
“Срндаћ” Станари 1 – 1
“Пастирево” Нови Град 1 – 1
Укупно 64 12 76
*1 један узорак неадекватан за испитивање
Милијана Латиновић
Be the first to comment