Ловачки савез апелује – прилагодити ловно газдовање условима дуготрајних суша

Актуелни овогодишњи пожари на подручју Сребренице, Рудог, Рогатице, и борјних других локалитета, те недавно угашен велики пожар у Националном парку „Сутјеска“, позивају нас да у будућности морамо рачунати са овом врстом елементарне непогоде као са редовном појавом, која је на жалост у већини случајева изазвана људским фактором. Додатно, дуготрајне суше, које из године у годину постају све израженије, позивају на прилагођавање ловног газдовања и овој елементраној непогоди. И поред надљудских напора на гашењу пожара, у којима осим локалног становништва, радника ЈПШ „Шуме Републике Српске, ватрогасних јединица, екипа цивилне заштите и других, обавезно учествују и ловци као најбољи познаваоци терена, заустављање ватрене стигије није могуће без помоћи хеликоптера. У пожарима поред штете на шумама и вегетацији, често страдају и ловни објекти. Посљедњи случај је забиљежен у Рудом, када је при пожару чија се ватрена линија портезала чак 20 километара, у потупности изгорјела ловачка кућа на Седланици.

У складу са наведеним, Ловачки савез Републике Српске позива све ловце да током вршења ловних и других активности у ловишту, а посебно у вријеме сувих и сушних периода, воде рачуна у мјестима паљења ватре на отвореном, те и да не напуштају мјесто ложења док се ватра није у потпуности угасила.

Истовремено, Савез позива кориснике ловишта, да у наредном периоду посебну пажњу посвете изградњи појилишта у ловишту, а нарочито на безводним теренима и теренима гдје је забиљежено пресушивање водотокова.

 Požar u NP “Sutjeska” preti da ugrozi putnu komunikaciju Foča-Gacko - Energetski Portal

Генерално, суша као елементарна непогода, раме уз раме са великим пожарима и поплавама, већ узима данак и то кроз дестабилизацију појединих елемената животне средине, урушавајући тако еколошку равнотежу у сваком сегменту.

Већ смо у посљедњих неколико година сви навикли на вијести о великим шумским пожарима широм Српске, затим на вијести о смањењу приноса и сушењу пољопривредних култура, те пресушивању појединих водотока, али су све јачи аларми шумарских стручњака који упозоравају да је дошло до масовног сушења и оболијевања шумских комплекса. Узрок наведених појава готово сви траже у све учесталијим екстремним сушама, које по правилу сваке године захватају и наше географско подручје.