Ловачко удружење “Јавор” из Сребренице располаже ловном површином убједљиво највећом на подручју регије Бирач. Ловиште се простире на 42.566 хектара, богато је шумским комплексом, са обиљем биљних и животињских врста.
На овим теренима највише је присутна висока дивљач, прије свега дивље свиње, затим срнећа популација, те медвјед и зец. Такође, настањен је вук, лисица, куна, дивља мачка и јазавац.
– У нашем ловишту има много дивљачи, посебно племените, за чије бројно стање су понајвише заслужни наши ловци – казује секретар ЛУ “Јавор” Мирољуб Цвјетиновић.
Иначе, ЛУ “Јавор” има богату и дугу традицију организованог лова у општини Сребреница. Тренутно окупља 216 чланова у шест секција, територијално распоређених на готово цјелокупном подручју ове општине.
Ловци из Сребренице, примарно својим активностима, које се огледају у конкретним акцијама на уређењу ловишта, изградњи нових ловно-техничких и одржавању постојећих ловноузгојних објеката и посебно континуираној активности у погледу заштите и очувања фонда дивљачи, допринијели су да је лов све популарнији у овој средини, што показује и све веће интересовање ловаца са других подручја који долазе у лов у Сребреницу.
– Сигурно да у нашем ловишту постоје значајни ресурси за развој ловног туризма, што би требало искористити, посебно ако имамо у виду потенцијале посебног ловишта “Сушица”, на које се наслањамо с ловном површином – наглашава Цвјетиновић.
Плато општине Сребреница је, заправо, станиште великог броја дивљих свиња, тако да је, према ријечима секретара Ловачког удружења “Јавор”, један број ове врсте дивљачи предвиђен и за комерцијални лов.
– У нашем ловишту има више од 300 дивљих свиња, а годишњим планом коришћења ловишта предвиђено је да се одстријели 89 комада. Међу ловцима постоји заинтересованост за комерцијални лов дивљих свиња – истиче Цвјетиновић.
Ловишту “Јавора” гравитира и 12 медвједа. Има их на читавом подручју, али њихово основно станиште је у вишим предјелима општине, на простору Крагљиводе и Осата, гдје надморска висина достиже од 800 до 900 метара.
– Изградили смо “мрциниште” за медвједе, односно мјесто гдје им током читаве године остављамо храну – каже Цвјетиновић, додајући да је годишњим планом коришћења ловишта предвиђен одстрел два медвједа, прије свега у комерцијалне сврхе.
Константним улагањем у ловиште обновљена је и ловна инфраструктура, која је девастирана у протеклом рату. Ловачко удружење данас располаже са четири ловачке куће и два ловачка дома. Један ловачки дом се налази у близини Сребренице, док је други 25 километара удаљен од општинског центра, на путу према Скеланима, у насељу Витез.
Ловачко удружење “Јавор” једино на подручју регије Бирач посједује ловно стрелиште за гађење глинених голубова.
– Имамо машину за гађање мета у покрету, гдје сваке године, у оквиру Културно-спортске и привредне манифестације “Дани Сребренице”, организујемо такмичење у овој спортској дисциплини. “Дринска лига” је постала веома популарна међу ловцима из Сребренице, Братунца, Бајине Баште, Љубовије, Тузле, Сребреника и других мјеста, тако да је ово такмичење и својеврсна прилика за дружење и развијање пријатељства међу љубитељима лова и природе – истиче Цвјетиновић.
Секретар ЛУ “Јавор” наглашава добру сарадњу са локалном заједницом, прије свега са СО Сребреница и Станицом полиције у овом мјесту. Овдашњи ловци посебно су поносни на сарадњу с ловцима у окружењу, првенствено с колегама из регије Бирач, затим с ловцима у сусједним прекодринским општинама Бајина Башта и Љубовија, а не изостаје ни сарадња са ловцима из ФБиХ.
– Такође, наше ловачко удружење његује успјешну сарадњу и са ловцима из Јагодине – наводи Цвјетиновић, додајући да се дружења ловаца углавном одвијају током ловачких забава и заједничког учешћа у лову.
У зимском периоду, када су снијег и хладно вријеме, чланови ЛУ “Јавор” редовно прихрањују дивљач већом количином сијена, кукуруза, камене соли, као и другом храном. У првој половини јануара у појединим дијеловима Сребренице наноси снијега износили су и преко метар висине.
На најкритичнијим подручјима, како каже наш саговорник, посебно је ангажована ловочуварска служба, како би се заштитила дивљач. Према ријечима Цвјетиновића, за ову зиму је обезбијеђено око двије тоне кукуруза и око 500 килограма камене соли, те обновљена солила и хранилишта за прихрану дивљачи.
– Брига о дивљачи је наш примарни задатак у овом периоду. Актуелно стање у ловишту било је доминантно и на посљедњој сједници Управног одбора нашег удружења – казује Мирољуб Цвјетиновић.
Ради заштите дивљачи, договорено је да се организује хајка на вука, с обзиром на бројност ових предатора на овим просторима. Како кажу у ЛУ “Јавор”, у ријетко насељеним планинским селима ове општине, опасаним високим шумама, чопори вукова се често појављују и причињавају велику штету сточарима. Рачуна се да је на подручју ове општине присутно десетак вукова, тако да ће се њихова бројност покушати смањити организовањем хајке крајем фебруара.
Помоћ Владе и ЛСРС
Влада Републике Српске, преко Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Ловачког савеза, обезбиједила је вриједну донацију и за ЛУ “Јавор” из Сребренице. Како нам је рекао Мирољуб Цвјетиновић, ловиште сребреничких ловаца постало је богатије за двије високе чеке затвореног типа намијењене за комерцијални лов, затим двије надзорне камере и једну аутоматску хранилицу за прихрану дивљачи. Вриједност овог пројекта је око 5.500 КМ.
Управни одбор
Управни одбор ЛУ “Јавор” броји девет чланова. Предсједник је Душко Нешковић, а чланови су Тихомир Јовановић, Добрисав Станојевић, Адмир Габељић, Дамљан Симић, Небојша Ракић, Данило Петровић, Славиша Живановић и Небојша Максимовић. Предсједник Скупштине ловачког удружења је Милош Вукосављевић.
Ловиште “Сушица”
Једно од најатрактивнијих ловишта, како у регији Бирач, тако и у БиХ, засигурно је посебно ловиште “Сушица”, којим газдује ШГ “Дрина” из Сребренице.
Како нам је рекао управник лова и риболова у ШГ “Дрина” Маријан Тадић, ловиште “Сушица” простире се на близу 9.000 хектара, наслањајући се једним својим дијелом на језеро Перућац, односно кањон ријеке Дрине.
– Посебно ловиште “Сушица” је богато дивокозама, срнећом дивљачи, дивљим свињама, мрким медвједом, располаже одређеном ловнотуристичком инфраструктуром, као што су стазе за шетњу, чеке за осматрање и лов дивљачи – каже Тадић, најављујући оживљавање овог ловишта у погледу туристичке понуде, али и комерцијалног лова.
Мишо Лазаревић
Be the first to comment