Владимир Мијаиловић у Српцу промовисао књигу “Од Африке до Сибира”: Црне мамбе вребају и из ловачких чека

СРБАЦ – Готово да нема ловца који не би пожелио да једног дана хода и лови Црним континентом, али дивља пространства Сибира са разноликом флором и фауном не бих дао ни за три Африке.

Ово су ријечи познатог ловца из Србије Владимира Мијаиловића, који је анегдоте и доживљаје из три деценије дуге ловачке каријере на неколико континената описао у књижевном првенцу “Од Африке до Сибира”.

Аутор, чија књига већ постаје бестселер у Србији, води поријекло из Ножичког код Српца, што га је мотивисало да управо у родном граду организује прву књижевну промоцију на територији Републике Српске.




На 250 страна описао је занимљиве ловачке приче од Јужне Африке, Сибира, Урала, Волге, Шведске, Андалузије, Шампање, Нормандије, Пиринеја, Мађарске, Јулијских Алпа, Триглава, долине Купе, Подравине, Славоније, Републике Српске, Македоније, Румуније, Баната и падина Карпата, па све до Београда, Обреновца, Уба, Бачке, Баната и западне и источне Србије.

Љубав према лову наслиједио је од оца, са којим је обилазио ловишта још од најмлађих дана, а његов дјед био је један од зачетника лова у Српцу и оснивача Ловачког удружења “Срна”, на чији приједлог је ово удружење и добило име.

– Имао сам срећу да још у младим данима ловим у најбољим ловиштима и дружим се са југословенском и свјетском елитом, чија имена су нешто значила у свијету лова. С временом сам се почео бавити ловним туризмом, а затим постао активан туриста и доживио многе авантуре које су почеле у Словенији 2006. године, па све до остварења ловачких снова у егзотичним предјелима Европе, Азије и Африке – рекао је Мијаиловић, који је по звању магистар пољопривреде. Највеће импресије носи управо из Сибира, који га је опчинио у сваком погледу јер призори на десетине и стотине сибирских срндаћа и лосова остављају без даха.

– Сибир заузима веома значајно мјесто у мојој књизи јер тек на овом мјесту сваки истински ловац мора да докаже своје вјештине и способности. Посебан печат свеукупном доживљају даје блискост нашег и руског народа, сличан језик, култура и историја са страдањима и уздизањима – каже Мијаиловић.

Изазове са којима се суочавао у дивљим предјелима Јужне Африке памтиће заувијек јер је опасност по живот вребала готово на сваком кораку.

– У овој земљи, црна мамба, која је једна од најотровнијих змија, практично је домаћа животиња. Змије се налазе свуда и требало је пазити да се не налазе у унутрашњости ловачких чека, а нарочито ноћу кад се ловци враћају кући. Змије често легну на камен или рупу на путу, па ако налетите на њу пјешице, може се завршити фатално – рекао је Мијаиловић.

Промоцију књиге у Српцу организовали су Ловачко удружење “Срна” и Народна библиотека Србац.

Директор библиотеке Бранко Савановић рекао је да се књига чита у једном даху и додао да посебну важност има њен едукативан карактер.

– Многи људи не праве разлику између лова и ловства, односно поистовјећују лов са прадавним временима када су се људи бавили ловом из нужде, а данас обухвата и узгој, заштиту и коришћење дивљачи. Ловство је уско повезано са пољопривредом, шумарством и другим дјелатностима и ова књига даје велики допринос томе да људи схвате која је суштина бављења ловом – казао је Савановић.

Предсједник ЛУ “Срна” Горан Савановић рекао је да је интересовање за књигу показао и Ловачки савез РС, који планира да откупи одређени број примјерака и подијели га удружењима по општинама и градовима.

Коријени

Важно мјесто у књизи заузимају ауторови коријени, Обреновац по оцу и заселак Брезовача код Ножичког по мајци, затим Србац и планина Мотајица. Претходно је већ написао једну књигу о риболову као својеврсни риболовачки водич, а у плану је да сљедеће године објави и књигу о лову на срнећу дивљач, о чему је на промоцији одржао краћу едукацију за ловце из Српца, Прњавора, Приједора, Брода и Бањалуке.

Дејан Јовичић, Глас Српске

Be the first to comment

Leave a Reply