У Стричићима потврђен први случај заразе трихинелом: Заражена дивља свиња упалила аларм

БАЊАЛУКАПрви овогодишњи случај трихинеле откривен је контролом меса дивље свиње у Стричићима надомак Бањалуке, коју су током лова одстријелили чланови Ловачког удружењаМањача„.

Ветеринар у Ветеринарској амбуланти „Влајић“ у Стричићима Горан Влајић потврдио је за „Глас Српске“ да су током викенда ловци донијели узорак меса дивље свиње на преглед, гдје је установљено да је месо заражено трихинелом.

– На сву срећу, месо нико није јео. Одмах смо након обављене анализе обавијестили ловце да је месо заражено – казао је Влајић. Како је додао, након тога су позвали Одјељење за инспекцијске послове града Бањалука да изађу на терен, те униште спорно месо.

– И ранијих година у Стричићима је било случајева трихинеле. Прије двије године открили смо је код дивље, свиње а прије три године код домаће свиње – рекао је Влајић. Према томе, веома је битно, како каже, пробудити свијест грађана да месо доносе на преглед. 




– С обзиром на то да је сами почетак сезоне свињокоља, још није било случајева заразе код домаћих свиња, али свакако бих апеловао на становништво да се никако не опушта и да је јако битно да се свако месо анализира. Овај случај дивље свиње пали аларм и сигнал је да је болест увијек присутна и онда када јој се најмање надамо – рекао је Влајић.

Објаснио је да се у случају конзумирања меса зараженог трихинелом могу догодити тешке посљедице по здравље људи, које доводе до лакшег и тежег инвалидитета, па чак и смрти.

Апел ловцима

Ловачки савез Републике Српске на све ловце да прије употребе изврше преглед меса дивље свиње на трихинелу.

Ветеринарски инспектор града Бањалука Саша Ракић потврдио је за „Глас“ да је овај случај из Стричића први ове године.

– Чим смо обавијештени о случају, отишли смо и на лицу мјеста спалили то месо, јер је то једини начин уништавања – казао је Ракић. Додао је да је веома битно да се води рачуна о исправности меса, јер особа када једном добије болест до краја живота има проблем с њом.

Ловци

Винко Ђукић из Ловачког удружења „Мањача“ рекао је да је битно константно подизати свијест о важности ношења меса на анализу.

– Кад се дивљач одстријели, прво што се ради је да се месо носи на преглед и нико не дира и не конзумира месо док не стигну резултати – казао је Ђукић. Додао је да се у њиховом ловишту годишње деси један или ниједан случај заразе.

Be the first to comment

Leave a Reply