Пословни свијет у данашње вријеме постаје незамислив без кориштења паметних мобилних уређаја, а самим тиме и мобилних или андорид апликација како би се убрзало или поједноставило извршавање разних задатака.
Током година развој мобилних апликација зависио је о потребама, технологији, брзини преноса, садржају и тематици.
Зависно о понуди мобилних уређаја, може се рећи да данас живимо у свијету мобилних технологија.
Динамичним развојем мобилних технологија свједоци смо подизања нивоа популарности кориштења апликација у приближно свим доменама наше свакодневнице.
Овај тренд се највише огледа кроз друштвене мреже, апликације прилагођене за комуникацију и размјену порука, те апликације за читање новости.
На иницијативу предсједника добојских ловаца Ведрана Божичковића, који је по струци инжињер информатике, Управни одбор ЛУ „Фазан“ донио је одлуку о изради новог информационог система „Lovac Net„, који се састоји од двије апликације међусобно увезане.
Андроид апликација је урађена с циљем да удружење додатно оснажи свој бренд и препознатљивост, а свим члановима удружења постане лакше доступан за било какаве упите, документацију, вијести и обавјештење, док „web“ оријентисана аплиакција обједињује компелтан рад једног ловачког удружења.
Увезан на интегрисане базе података овај информациони систем у потпуности задовољава потребе рада једног удружења, а путем извјештаја удружење завршава све потребне обавезе.
– Оваква или слична аплиакција не постоји у БиХ, а можда и шире. Анализирајући Информациони систем словеначког Ловачког савеза под називом „Lisjak“, који је веома добро урађен, мишљења сам да смо увелико направили помак за развојним окружењем – тврди Божичковић.
Апликација је рађена непуних осам мјесеци, јер је имала низ тестних верзија прије самог званичног пуштања у рад.
Паралено са андроид апликацијом развијена је и савремена апликација у „web“ окружењу која је уједно синхронизована са андорид апликацијом.
Шта представља и како ради овај информациони систем?
Највећи проблем са којим се добојско, а и друга удружења сусрећу годинама, јесте управо инфорамција или обавјештење доступно свим члановима у што краћем времену, иако скоро сви ловци користе мобилне телефоне са андроид системом.
Садржај аплиакције је веома једноставан и посједује све елементе који су потребни кориснику који газдује ловиштем у Републици Српској, а са друге стране „LovacNet“ омогућује повезивање са било којим системом, као и надоградњу над било којом базом података.
Божичковић појашњава да је апликација постављена на плеј продавницу (google store) и корисник је скине (downloаd) за мање од 30 секунди, те за исто толико инсталира на свој мобилни уређај.
Приступне шифре су достављене свим члановима удружења, и након потврде уласка члан удружења, као почетну страницу ловац има основне своје податке (досије) које само он види, а исти обухватају датум рођења, матични број, датум учлањења, датум полагања испита, адресу, комплетну документацију, контакт телефони, прегледе свих уплата, прегледе одстрела и остале податке.
У опцији подешавања сваки члан може да мијења и ажурира своје податке, додаје своју фотографију и остало. Поред овог основног менија, апликација садржи и сљедеће опције:
– Плаћања чланарине, ловне карте, солидарна плаћања и остало.
– Улов: путем овог дијела сваки члан удружења кроз неколико секунди региструје свој улов односно одстрел дивљачи. Администратор у удружењу у било које вријеме има увид у стање одстрела свих врста дивљачи.
–Вијести: сва обавјештење и дописи из канцеларије удружења стижу свим члановима путем апликације.
– Чет соба: намијења је за „онлајн“ четовање свих корисника, размјену фотографија и слично.
– Претрага чланова: сваки члан удружења може пронаћи било којег члана удружења да при томе види која је ловачка секција и који је његов контакт.
– Документи: у овом дијелу ће сваки члан моћи да ажурира своју документацију.
Оно што је основна предност овог система је управо увезаност андорид апликације и „web“ апликације, тако да су све промјене путем андорид апликације одмах уписане у главну базу података и доступне канцеларији удружења, а комплетан пројекат је патентиран и заштићен.
Главна апликација удружења, која је паралено развијана са андорид апликацијом, је доживјела потпуне промјене.
Наше удружење још од 2011. године користи јединствени софтвер „LovacPro„.
– Са новим информационим системом „LovacNet“ заокружили смо комплетне евиденције једног ловачког удружења, а са друге стране безбједност података подигли на највиши ниво, јер база података не зависи од радних станица које се налазе негдје у некој канцеларији нити има потребе размишљати о нестанку струје, страдању дијелова сервера, временским непогодама и слично. Компелтна база је сада „онлајн“. Са друге стране и законска обавеза корисника ловишта је да омогуће увезивање базе података са ресорним министарством – појашњава Божичковић.
Функционалност овог система већ се показала у времену када је већина градова прогласила ванредну ситуацију због корона вируса.
Информациони систем ради и пружа све потребне информације чланству што му је и био основни циљ онда када је најпотребније.
У наредном периоду планирана је дигитализација података свим члановима удружења путем електронских картица, зашто се припрема идејно рјешење пројекта које ће члановима омогућити још једноставније испуњавање обавеза.
В. С.
Be the first to comment