На засједању америчке Националне асоцијације за оружје 1966. године позната фирма „Ruger“ представила је одабраним америчким новинарима из ловачких и оружарских ревија четири прототипа нове једнометне пушке. Анахрони механизам новог оружја базирао се на систему са вертикалним блок затварачем који је у Шкотској патентирао Џон Фаркухарсон још 1872. године и пушка није привукла неку нарочиту пажњу. Али, како је то касније у свом чланку објаснио један од присутних новинара: „Ловац са једнометком мора бити веома вјешт у прикрадању дивљачи, пажљивој процјени удаљености, бирању најповољнијег мјеста и тренутка за хитац и, наравно, мора бити одличан стријелац, а све ово га чини већим ловцем од колеге са пушком репетирком.“
Нова „Rugerова“ једнометка заиста је била дизајнирана да привуче пажњу ловаца са традиционалним, витешким приступом лову, оних који добро разумију и радо прихватају његов изазов, са свим предностима и манама какве такав лов са собом носи. Пушку су конструисала и развила два позната „Rugerова“ инжењера Хари Сефрид и Лери Ларсон и она је због своје естетике,
карактеристичне за 19. вијек, требало да буде названа „Victorian“ (због викторијанске Енглеске), али је то име након увођења у производњу промијењено. Од тада па до данас пушка није мијењала име и широм свијета позната је по свом симболичном „једнометном“ називу „No. 1“ (број 1).
Фирма „Ruger“
Фабрику „Sturm, Ruger & Co.“ основали су 1949. у граду Саутпорту, у америчкој савезној држави Конектикат, предузетник Александер Мекормик Старм и талентовани проналазач, један од познатих и доказаних оружарских умова 20 вијека – Вилијам Батерман Ruger.
Од дјетињства заинтересован за оружје, Ruger је као студент у једној соби направио радионицу и конструисао пушкомитраљез. Техничке цртеже доставио је 1938. војној комисији. Официрима се конструкција толико допала да су младог Rugerа посавјетовали да постане конструктор оружја. Тако је и било, а десет година касније, 1948. године, Ruger и његов партнер Алекс Старм представили су први производ новоосноване фирме – био је то чувени спортски полуаутоматски пиштољ Ruger Стандард у калибру .22lr. који је брзо освојио не само срца спортских и рекреативних стријелаца већ је усвојен од стране америчке војске као пиштољ за вјежбу. Током 53-годишње врло успјешне каријере Ruger је помогао у развоју и сам патентирао на десетине различитих модела спортског и ловачког оружја, од којих су неки постигли огроман успјех и популарност чим су се појавили, попут полуаутоматског карабина „мини 14“.
Оружје са Rugerовим карактеристичним орлом широм свијета је познато по техничким иновацијама, квалитету, прецизности, поузданости и безбједности. Фирма „Ruger“ је, као прави иноватор у индустрији оружја, поједине већ познате конструкције додатно усавршавала и прилагођавала времену. Управо такав случај био је и са једнометним ловачким карабином „Ruger No. 1“. Појава овог карабина изазвала је у први мах недоумицу код једног дијела стручне јавности и логика покретања производње пушке са тако превазиђеном конструкцијом довођена је у питање.
Једнометни карабин са блок затварачем „No. 1“
Међутим, дизајн новог „Rugerовог“ модела „No. 1“ није представљао просту копију пушке викторијанског проналазача Џона Фаркухарсона – била је то зановљена и осавремењена инкарнација старе шкотске конструкције. Иако се отварање затварача и даље врши ангажовањем полуге, смјештене одмах испод браника окидача, нову акцију коју је са собом донијела пушка „Ruger No. 1“ карактерише усавршавање основне предности пушака овог типа над репетиркама. Та предност огледа се у дужој цијеви при истој укупној дужини оружја, чиме су омогућени нешто већа почетна брзина зрна и боља прецизност.
Али, радило се о још нечему. Вертикални блок затварач способан је да без проблема поднесе и највећи притисак и врло лако се може прилагодити практично свим постојећим пушчаним калибрима, при чему функционише веома поуздано, без грешке и ограничења са свим врстама чаура. Примјена таквог „топовског“ затварача показала се као пун погодак и пушка доживљава огроман успјех и популарност. Поред тога, полугу смјештену испод браника обарача којом се отвара и затвара блок затварач ангажују лако и десноруки и љеворуки стријелци. Показало се такође да уз мало вјежбе стријелац може врло брзо препунити пушку.
Пуњење пушке обавља се на сљедећи начин. Потребно је прво оружје укочити притиском на клизно дугме кочнице лоцирано на врату кундака. Затим приступамо отварању блок затварача. Палцем и кажипрстом притиснемо аутоматску кочницу на врату полуге затварача, чиме је омогућено њено помјерање и полугу ротирамо до краја. Тиме смо вертикални затварач помјерили у његову крајњу доњу позицију унутар сандука, а истовремено смо запели и скривени ороз. Преостаје нам да ручно уведемо метак у цијев и полугом затворимо, односно подигнемо затварач (при чему се чује јасан клик, што је знак да је полуга забрављена за штитник обарача и осигурана од помјерања). Пушка је сада запета и напуњена, а након што је откочимо, спремна је за паљбу. Иако је ороз сакривен у механизму, његов реп у запетом положају извирује са доње стране сандука и служи као индикатор – тако знамо да је оружје запето.
Прве серијски произведене пушке биле су у калибру .308. Win, а постепено се почињу израђивати у практично свим америчким и европским популарним калибрима укључујући: .204 Ruger, .22 Hornet, .218 Bee, .222 Remington, .223 Remington, .22 PPC, .22-250 Remington, .220 Swift, 6mm PPC, 6mm Remington, 6.5 Creedmoor, .243 Winchester, .257 Roberts, .25-06 Remington, .264 Winchester Magnum, .270 Winchester, .270 Weatherby Magnum, 6.5mm Remington, 6.5×55mm, 6.5-284 Norma, 7×57mm, 7mm-08, .280 Remington, 7mm Remington Magnum, 7mm STW, 7.62x39mm, .30-30 Winchester, .30-40 Krag, .30-06 Springfield, .303 Britishх, .300 Winchester Magnum, .300 H&H Magnum, .300 Weatherboy Magnum, .338 Winchester Magnum, .357 Magnum, .375 H&H Magnum, .375 Ruger, .38-55 Winchester, .404 Јffrey, .405 Winchester, .416 Remington Magnum, .416 Ruger, .416 Rigby, .44 Remington Magnum, .450 Bushmaster, .45-70 Government, .460 S&W Magnum, .458 Winchester Magnum, .458 Lot, 9.3×74mmP и .450/400 Nitro Express.
Три почетне варијанте C22L, S26М и S24H, које су се међусобно разликовале по дужини цијеви и маси, касније ће бити надопуњене бројним подмоделима и верзијама. На пушке је, наравно, могуће монтирати оптички нишан.
Од увођења 1967. године па до данас једнометни ловачки карабин „Ruger No. 1“, са масивним топовским блок затварачем, захваљујући огромној палети карабинских калибара у којима се израђивао и још израђује, бескрајно је свестран и практичан ловачки избор за апсолутно све прилике и све континенте, а због своје веома једноставне, спартанске конструкције чест је у рукама витешких ловаца.
Драшко Драгосављевић
Be the first to comment