Забрањено и опасно узимати младе дивље животиње

 Прољеће је вријеме буђења природе. Готово све врсте дивљих сисара доносе потомство на свијет у овом периоду године. Срне, зечеви или дивље свиње често остављају своје младе у добро скривеним и неприступачним подручјима штитећи их на тај начин од грабљивица и несавјесних људи. Док су родитељи одсутни због потраге за храном, узнемиравање младих животиња може бити фатално по њих.

Прољеће мами многе људе у природу. Због тога, морамо знати да се њиве, ливаде и шуме претварају у расадник живота у периоду од марта до јула. Животињама је за то вријеме потребно што више заштите и одмора.  Дивља свиња је већ добила прво потомство.  Крмача често сакрива прасад на заклоњеним мјестима, у шикари трске или купине. Могућу опасност по легло представљају радознали пси или неискусни шетачи. У случају сумње, крмача их може напасти и  нанијети тешке озлиједе!



Ловачки Савез препоручује да останете на одређеним стазама када ходате и да посматрате природу са дистанце. Научници потврђују да дивље животиње не доживљавају људе као претњу.  Ипак, пси треба да остану близу власника, те да одговарају на његове позиве и звиждуке. Такође, многе државе прописују обавезу вођења кућних љубимава на поводцу током сезоне парења и подизања потомства.

Камуфлажа, обмана и осамљивање важни су за преживљавање потомства дивљих животиња у природи. Ловачки Савез савјетује да се усамљене младе животиње никада не дирају и да их не присвајамо ради наводне заштите. Ако се људски мирис нађе на младим животињама, он ће најчешће одбити родитеље. На тај начин здрава, млада дивља животиња због лошег и несавјесног понашања људи постаје сироче и осуђена је на угинуће. 

Зец на примјер, оставља своје младе усамљене у пољу или на ливади гдје су добро камуфлирани. Мајка се враћа само да их доји. Њено млијеко је посебно хранљиво и богато мастима, те неопходно за раст младих зечева.

Пилићи птица које се гнијезде на земљи, као што су јаребице или патке, уклапају се у своју околину са својим браонкастим шареним перјем. Када им пријети опасност, они остају непомични и на тај начин преживљавају. 

Кошуте и срне скривају своја телад и ланад у високој трави штитећи их на тај начин од предатора. Срна посматра своје потомство са безбједне удаљености и редовно му прилази само ради дојења.

Поред тога што је узнемиравање дивљачи у вријеме парења и подизања младих кажњиво законом, свијест и познавање закона природе код наших људи треба да буде на вишем нивоу. У природи треба да уживамо, неометајући процесе који се одвијају у њој и ненаносећи јој неповратну штету.

Уколико наиђете на младе дивље животиње у природи заобиђите их и наставите даље. О њима сигурно неко води рачуна. 

М.П.

Be the first to comment

Leave a Reply