Саво Минић, предсједник ЛСРС: Видим лијепе и успјешне дане ловства Републике Српске

– Све оно што се у овом моменту инвестира у ловишта Републике Српске ће тек од прољећа идуће године давати значајније резултате, у смислу ловнотехничких, ловноузгојних објеката, набавке хранилица, набавке камера за праћење дивљачи као и спречавање криволова, а то све говори да је ово једна веома веома озбиљна прича која нас је сад довела до тога да нам је најбитнија хитна имплементација CITES конвеције,  рекао је за портал lovcirs.com Саво Минић, предсједник Ловачког савеза Републике Српске.

Минић је напоменуо да се новембру навршило шест мјесеци од када је наступио рок за формирање одређених радних тијела на нивоу БиХ за примјену CITES конвенције шта даје обавезу се што прије ажурирају преговори са колегама ловцима из Федерације БиХ.

– Тако да ћемо сада имати доста бољу сарадњу са  министарством на ниву БиХ,  те ћемо видјети како и на који начин да уредимо управљачка и стручна тијела као и буџет који није споран, те би се тако овим капацитетом и бонитетом ловишта као и са ловочуварским објектима могли уистину експлоатисати све оно што подразумијева ино лов,  долазак страних ловаца као и промовисање свега оног што имамо и наравно од тога остварити значајне приходе, рекао је Минић



Све зарађено се враћа у ловишта

Када је поменуо приходе  Минић је првенствено мислио на ловачка удружења, а  имајући у виду да су они удружења грађана и да нису профитабине организације значи да све оно што се у току године оствари као приход од комерцијалног лова би било би враћено у ловишта. 

– Тим више, примјеном CITES конвенције осим ових значајних средстава које и је Влада РС одвојила за ловце и ловство у РС би имали и овај додатно значајан извор прихода. Долазак ловаца, промоцију ловства РС као и приказивање свега онога што имамо од дивљачи. Уједно са тим ту је промоција туристичких капацитета и свега осталог што то прати.

То би у  сваком случају рапидно убрзало развој ловства, уређење ловишта и свега оног осталог што ми у овом моменту знамо да морамо урадити или довршити.

То значи понајприје наставити са набавком плашилица и стављати их у оним подручјима гдје имамо највећу штету, пратити одређене врсте дивљачи, радити испитивања на болести и на све оно што би могло да угрзи одређену популацију.

Такође, опремати се са средствима која ће сутра омогућити да одреагујемо веома брзо и безболно на појаву дивљачи или звијери у насељеним мјестима, казао је Минић

Измјене Закона о ловству

Предсједник Ловачког савеза Републике Српске је рекао да је свему наведеном потребна је свеобухватна иницијатива и  процес који подазумијева и измјену одређених аката које уређују ту област.

Тако да ће ЛСРС изаћи са иницијативом за измјеном Закона о ловству,  а тражиће се према Минићевим ријечима  да се и дају веће овласти и овлаштења ловочуварској служби како би што ефикасније, а на основу њихових записника  и запжшања на терену,  криволовце могли процесуирати.

– Чињеница да је измјењен Закона о оружју чиме су ловци ослобођени плаћана пореза на оружје, а ту смо индиректно од Владе РС добили пола милиона КМ на годишњем нивоу што говори у прилог да имамо максималну подршку Владе РС, да смо хомогени и вјерујте без икаквог претјераног оптимизма видим веома лијепе плодоносне и успјешне дане ловства Републике Српске, закључио је Минћ у разговору са сајт ЛСРС.

Сајам у Бањалуци

У Бањалуци је од 15. до 18. новембра одржан 22. Међународног сајма лова, риболова, екологије и спорта „ЛОРИМЕС 2018“ и 22. Међународног сајма туризма и угоститељства.

На сајму је значајну поставку имао и Ловачки Савез Републике Српске.

– Само појављивање Ловачког Савеза  Републике Српске у пуном капацитету и број посјетилаца овогодишњег Сајма лова у Бањалучи, а који су у  суштини преко 90 одсто чине ловци,  доказује да су ловци генератор сајма без обзира шта је се ради сајаму лова риболова, пољопривреде, туризма и здраве хране.

Понуда коју је ЛСРС, односно сајамски експонати који су били на сајму,  доказују да се у ловиштима у Српској газдује домаћински, да имамо високотрофејну дивљач као и да смо неко ко веома озбиљно схвата шта значи газдовати ловиштима и шта значи узгајати и штитити дивљач, подвукао је Минић.

Минић је нагласио да чињеница да су на сајму биле присутне Српске шуме, које су партнер Савеза,  доказује да се ради и једној  цјелини и да је сарадња са Српски шумама и ловачким удружењима, привредним и посебним ловиштима на највишем нивоу говори у прилог о каквој хомогености с ради.

Станко Смољановић



Be the first to comment

Leave a Reply