
ДОБОЈ -у хотелу „Парк“, у Добоју, 16. маја 2025. године одржано је стручно предавање за чланове Ловачког удружења „Фазан“ Добој. Предавање су одржали мр Горан Зубић на тему „Изазови у газдовању срнећом дивљачи“, и др Ведран Слијепчевић на тему „контрола предатора у ловишту“.
У препуној сали хотела учешће је узело скоро 100 ловаца, а теме су биле циљане са актуелном проблематиком и исте су дале бројне одговоре, а донесени закључци ће свакако послужити да се исти примјене и у пракси.
Циљ овог стручног предавања је превенствено унапрјеђење знања о прецепцији ловства из угла струке кроз теме узгојног одстрела срнеће дивљачи, као и кроз технике лова и значај одстрела предатора, односно смањења бројности предатора у ловишту на подношљиву бројност.
Када је у питању срнећа дивљач, ловиште „Добој“ свакако се може похвалити стабилном популацијом ове врсте дивљачи. У прилог наведеном, говори чињеница да је у задњих 8 година реализација одстрела извршена са 94% од планираног. Додатно, и огроман број саобраћајних удеса на овој дивљачи говори да је присуство срнеће дивљачи заиста бројно. За протеклих годину дана, било је скоро 50 налета возила на срнећу дивљач у ловишту што ствара огромне проблеме првенствено финансијске природе у редовном пословању удружења. Са друге стране, констатовано је такође да је и значајно поремећен однос полова код срнеће популације, те ће се у наредном периоду свакако пимјењивати интезивнији одстрел срна у складу са Годишњим планом кориштења ловишта.
Код срндаћа просјечна вриједност трофеја у посљедњих 8 година је око 61,85 CIC поена, међу којима 8 % отпада на шкартна грла, а скоро 14% отпада на штете у саобраћају.
Основни циљ предавања је био како постићи повећање трофејне вриједности парогова срндаћа уз задовољавајуће здраствено стање популације. Предложене мјере за достизање задатог циља су: Правилан узгојни и санитарни одстрел срнеће дивљачи, регулисање омјера полова укључујући активан одстрел женки и мониторинг популације са акцентом на праћење здраственог стања дивљачи.
У посљедњих неколико година, свједоци смо тренда повећања бројности предатора у ловишту, што се директно одражава на одрживо газдовање основним врстама дивљачи. Тренд повећања бројности предатора, прије свега шакала и лисице, је изражен у свим дијеловима ловишта „Добој“ у којима је неспорно дошло до дебаланса бројности основног фонда ситне дивљачи (зец, фазан), чије динамике развоја популација су веома успорене. Разлог успореног развоја ових популација недвосмислено лежи у пренамножењу предатора, који у великој мјери умањују успјех планских интервенција на постизању потпуних капацитета ловишта за ове врсте дивљачи. Ступајући на снагу нови Закон о ловству је већ наговијестио одређене олакшице посебно у смијеру извршења лова на предатора, а самом израдом новог правилника о коришћењу паса у ловишту исти је омогућио полагање специјалистичког испита те лов са таквим псима током цијеле календарске године незаштићених крзнашица, што ће свакако дати огромне бенефите.
Да би данас ловац на предаторе био успјешан, поред квалитетне ловачке опреме, мора добро овладати вјештинама лова предатора што укључује добро познавање њихове биологије, специфичности кориштења простора, вабљења, скривања, а на крају и стрељачких вјештина самог ловца јер се ради о малим и захтјевним, окретним метама које не дозвољавају пуно простора грешкама и врло брзо откривају опасност. Предавање даје преглед ефикасних метода лова на лисицу и шакала, уз наглашавање кључних детаља који битно утичу на ефикасност лова и елиминацију грешака кроз низ практичних примјера и искустава из свакодневног лова на предаторе.
На крају, Ловачко удружење „Фазан“ Добој је израдило приручник, који ће бити употпуњен са предавањима и самим закључцима, те као такав доступан ловцима добојског Удружења али и шире.
Be the first to comment