У посавском селу Црквина код Шамца живи шездесеттрогодишњи ловац Станко Бендаревић, међу пријатељима познатији под надимком Бенцо.
Као и већина ловаца, велики је заљубљеник природе и животиња, а лов је, како каже, породична традиција наслијеђена од оца. Међутим, оно по чему се овај угледни домаћин са десне обале Саве разликује од осталих колега је чињеница да он много више уноси у природу и ловиште него што из ње узима. Бенцо је власник фарме и једини узгајивач дивљих зечева у БиХ.
– Започео сам прије десетак година из хобија и задовољства, а онда је лагано овај посао постао моје занимање. Из године у годину сам примјећивао како се број зечева у ловишту смањује, а било је периода када за цијелу ловну сезону не видимо ниједног зеца. А шта је лов и ловиште без зеца и фазана, нарочито наше посавско – пита се наш саговорник.
На смањење популације зеца у овом дијелу ловишта Републике Српске посебно је утицала масовна употреба хербицида у пољопривреди, честе поплаве, саобраћајнице, предатори, али и неправилно изловљавање ове врсте дивљачи.
– Да је настављен овакав тренд, за неколико година зеца бисмо могли видјети само на ловачком календару – шаљиво наставља Бенцо своју причу, објашњавајући разлог зашто је ушао у овај необичан посао.
– Покушао сам спојити угодно са корисним и спасити ову врсту у ловишту – истиче он.
Посао је започео са пет кавеза, а у сваком од њих била је смјештена по једна “зечија фамилија”. Као и сваки почетак, и овај је био тежак и мукотрпан, пун успона и падова. Због скромног знања о овој животињској врсти, као и због недостатка стручне литературе, први покушај није успио. Но, Бенцо није одустајао. Уз помоћ познаника из Мађарске и Истре, које је стекао бавећи се претходним занимањем аутопревозника, обновио је матично јато, исправио пропусте које је чинио и посао је кренуо.
– Зечеви су врсте које се брзо размножавају. Женка на свијет донесе двоје, врло ријетко троје младунчади, али четири пута у години – објашњава овај необични фармер.
Од првих пет, број фамилија се повећавао, све до 2014. године, када је ово подручје задесила незапамћена поплава. Бенцина фарма је потпуно уништена. Остао је без свих 186 јединки и њихових настамби. Био је увјерен да је завршено са овим послом, али – на сцену ступа људска солидарност, која се увијек пробуди у тешким временима. У помоћ му прискачу узгајивачи из Хрватске и он поново обнавља матично јато.
Корак по корак, Бенцо је, на хектар ограђене ливаде, достигао цифру од 70 кавеза и 170 зечијих јединки у њима. Захвалан је свим људима који су му помогли у тешким временима, као и Ловачком савезу Републике Српске, без чије помоћи и сарадње овај посао не би имао сврху. Посебну захвалност за стручну помоћ дугује Крунославу Тинтуру из Хрватске и Стеви Рогуљи из ЛС РС, који је несебично дијелио своје знање стечено у припреми докторске дисертације из ове области.
Од необичног хобија, узгој зечева је данас Бенцино занимање. У овој ловној години планира, у сарадњи са ЛС РС, широм ловишта пласирати око 300 младих јединки. Купци су из свих крајева Српске и БиХ, али посебан приоритет заслужују ловачка удружења “Борик” из Прњавора и “Баљ” из Костајнице.
Иако цијена варира од године до године, зеца који је способан за самосталан живот и репродукцију у природи продаје за око 100 евра.
– Младе зечеве гајим од 14 до 16 седмица, када постају способни за самосталан живот у природи. Гдје ће ти зечеви завршити, зависи од ловачких удружења, а до сада сам их продавао у готово све градове Српске и БиХ – рекао је Бендаревић.
Након продаје и пуштања у ловиште узгајивач и даље мора дјелимично бринути о дивљачи коју је узгајао. Због неискуства или других грешака купаца у ловачким организацијама, може се догодити да зечеви страдају, што је јако лоша реклама за узгајивача.
– Повратна информација је најбоља реклама, јер ако је један купац задовољан, он ће те препоручити и другима и тако се шири ланац продаје – каже Бендаревић.
Због тога након продаје редовно обилази ловишта гдје су зечеви пуштени, интересујући се како су се адаптирали у новој средини. Јесте ловачка, али је истинита прича коју је Бенцо испричао за “Ловачке новине”.
– Један купац се пожалио да су сви зечеви које је пустио у ловиште након мјесец дана страдали. Приликом пребројавања дивљачи ловци у сусједном ловишту примијетили су нагли пораст бројног стања дивљег зеца. Констатовано је да су се купљени зечеви преселили на друго подручје, које им је више одговарало, вјероватно због мање употребе хербицида на том подручју – каже Бендаревић.
Иако у зрелим годинама, Бенцо нема намјеру да прекине узгој зечева, али истини за вољу, нема намјеру ни да проширује производњу. Каже да за једну годину његови зечеви поједу седам тона хране и опет не могу нарасти више од пет килограма. Али, без њих би посавско ловиште било незамисливо.
Лов као породична традиција
Лов у посавској породици Бендаревић је традиционални хоби. Станко је постао ловац 1988. године, а ловац је био и његов отац. Његова два сина такође су ловци, а остаје да се види да ли ће ову породичну традицију наставити седморо Бенциних унучади.
Рад, ред и дисциплина
Стручна литература о начину узгоја дивљег зеца веома је сиромашна, па отуда није ни чудо што је Бенцо једини узгајивач ове дивљачи у БиХ. Он каже да је овај посао усавршавао на властитом искуству и грешкама које су га коштале неколико пословних падова и нових почетака.
– Узгој било које врсте дивљачи, па и зеца, захтијева ред, рад и дисциплину. На фарми морају владати мир и тишина какви владају у природи, а храну морају доносити увијек исте особе, на које се дивљач навикла. Зато је у овај посао укључена цијела моја породица – објашњава наш саговорник.
Свака посјета непознатих особа за зечеве може бити кобна. У настојању да се сакрију, као што то чине у природи, зечеви ударају о зидове кавеза, од чега неријетко и угину.
Ни слични домаћим зечевима
Бендаревић истиче да готово нема сличности између дивљих и домаћих зечева.
– Дуго се бавим овим послом, али никада још нисам успио да му тепам, зеко овако – онако, он бјежи од човјека и пса, сматра да су то његови непријатељи. Са питомим зецом или кунићем можеш се и поиграти и помазити, а овима никад нисам успио да приђем, не желе да их се узнемирава и јако су плашљиви – каже Бендаревић.
Никад није одстријелио зеца
Бендаревић има и завидан ловачки стаж, али никада није одстријелио зеца.
– Како бих? Подигао га, отхранио, пустио га у природу, и када га имам на нишану, кажем – полако, доћи ћеш ти опет. Слаб сам ловац за одстрел, важнији су ми софра и дружење – искрен је Бендаревић.
Војо Стјепановић
Be the first to comment