БАЊАЛУКА – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борис Пашалић рекао је Срни да Српска на плану комерцијалног лова, ловног туризма и дивљачи може доста да понуди иностраним ловцима и другим посјетиоцима јер се ловиштима у посљедње вријеме веома добро управљало.
Пашалић је оцијенио да овдашњи ловни туризам има перспективу, јер све више страних ловаца жели да лови у Српској.
“Имамо довољно дивљачи и постоји интерес странаца, али морамо у том смислу да, заједно са надлежнима на нивоу БиХ, ријешимо проблем потписивања ‘ЦИТЕС’ конвенције, која подразумијева да страни ловац, када улови дивљач, може легално изнијети трофеј из БиХ у своју земљу”, навео је Пашалић.
Он је појаснио да Српска још није потписала ту конвенцију због размимоилажења са другим нивоима власти у БиХ и става Владе да Српска треба да издаје дозволе за извоз трофеја.
“Очекујем да ће се у наредном периоду ресорни ентитетски министри и они са нивоа БиХ боље разумјети и да ћемо се успјети договорити како да издајемо те дозволе и потпишемо ‘ЦИТЕС’ конвенцију”, рекао је Пашалић и поручио да ће ресорно министарство наставити да издваја средства за подршку ловству Српске у висини од око пола милиона КМ годишње.
Он је напоменуо да савремени ловни туризам и ловство подразумијевају све мање убијања животиња, а више бриге о њима, уз боравак у природи, рекреативне дисциплине и слично.
Предсједник Ловачког савеза Републике Српске Саво Минић рекао је Срни да је ловни туризам у Српској у експанзији захваљујући и знатној финансијској подршци Владе Српске и ресорног министарства, као и планској изградњи техничких и узгојних ловних објеката, попут високих чека, хранилишта и прихватилишта, камера за праћење дивљачи…
“Имамо све предуслове за организацију комерцијалног лова. У овом тренутку у ловиштима Српске имамо стране госте из Словачке, Хрватске и Србије који су дошли у лов на медвједа. И када је ријеч о вуку, у сваком моменту имамо бар 50 заинтересованих гостију”, нагласио је Минић.
Он је додао да европски ловци, када иду у лов или на ловачке сајмове, у друге земље доводе читаве породице, наводећи да ловни туризам “запошљава” и друге гране туризма, пуни смјештајне капацитете, угоститељске и друге објекте.
“Вијести о добрим услугама и успјешном лову брзо се шире по свијету. Такође, у лову се могу остварити значајни пословни контакти јер се ловом баве и индустријалци и бизнисмени”, рекао је Минић.
Он је навео да су ловачки савези у БиХ настојали да се посљедњих година ријеши проблем примјене “ЦИТЕС” конвенције, односно извоза дивљачи и његових дијелова, трофеја и слично, али да ће коначне одлуке зависити од политичког договора у БиХ.
“Српска има жељу да издаје дозволе за извоз трофеја на обрасцу који се утврди као заједнички, као када је ријеч о, на примјер, издавању путних исправа. Циљ је да не чекамо неке друге органе који би требали да доносе та рјешења већ да имамо јединствену фокалну тачку која би обавјештавала органе у ‘ЦИТЕС конвенцији о броју дивљачи, могућности коришћења, извоза одстрела”, појаснио је Минић и додао да се ловци надају да ће овај проблем бити што скорије ријешен.
Министар трговине и туризма Републике Српске Сузана Гашић рекла је Срни да ловни туризам у Српској има перспективу, те да се од њега може остварити вишеструка корист.
“Морамо у том смјеру подстаћи сарадњу ловаца и ресорног министарства јер се ради о потенцијалу који Српска треба искористити”, додала је Гашићева.
Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је приликом недавног одржавања хајке на вука у Милићима да треба развијати ловни туризам, који мора да постане важна привредна грана Српске. (Срна)
Be the first to comment