Дивљач се у природи повређује на разне начине уз разне околности а те повреде понекад утичу на сам развој јединки што свакако зависи од врсте повреде и мјеста повреде а исте понекад могу бити и смртоносне.
Код срдаћа кад дође до повреде полног органа и тестиса може се догодити да се рана инфицира те долази до недовољно лучења полних хормона које се одражава да роговље не расте нормално а исто тако и ненормално је окоштавање, чишћење и одбацивање.
Такво роговље не може да окошта и срндаћ није у стању да их одбаци или очисти те долази до форморања ткз. „перике” а такве срндаће обично зовемо „перикани” то је врста болести која се зове криптохризма.
Перика расте и стално је у фази баста што срндаћа јако нервира. Према Годишњем плану кориштењу ловишта за ловну 2020/21 годину планиран је одстрел од 42 срндаћа, 42 срне и 5 ланади.
Лов на ову племениту дивљач у бродском ловишту отворен је 20 јуна, што значи након мјесец дана предвиђено законом о лову.
Овај период је помјерен из тог разлога да би се пружила шанса и домаћим ловцима који раде у иностранству кад дођу на годишњи одмор да имају прилику да одстреле ову племениту дивљач.
Овај гест је врло колегијалан према домаћим „ино” ловцима тиме се види да ово ЛУ води другарску и колегијалну бригу и за ловце који нису стално ту присутни.
Лов срна и ланади неће се вршити сем санитарног одстрела.
У Бродском ловишту poчетком јула одстрељен је срндаћ „перикаш”.Овог перикана одстрелио је Марко Видић предсједник ЛУ „Вучјак” Брод, у ловачкој секцији „Винска” на локацији Доња Врела.
У својој дугој ловачкој каријери која траје преко 40 година ово му је први пут да одстрели срндаћа „перикана” иако у својој богатој и вредној ловачкој колекцији поред мањих трофеја медвједа, козорага, дивокозе тј. богатих и вриједних трофеја овај „перикан” му је најдражи јер је како каже из домаћег бродског ловишта.
Боро Шкрбић
Be the first to comment