Изражена дубока забринутост по питању борбе против афричке куге свиња: Угрожене домаће и дивље свиње

Дана 16. маја 2018. године, делегат у Европском Парламенту, Ивет Григуле-Питерсе организовала је, у сарадњи са ФАЦЕ (Федерација ловачких савеза Европске Уније), конференцију на тему „Пријетња афричке куге свиња у Европи: Кључна улога ловаца“.

Епидемија афричке куге свиња која је захватила Шпанију и Португалију деведесетих година прошлог вијека, брзо је сузбијена у зачетку. Међутим, највећа епидемија која је погодила Европско тло је управо у току у балтичким земљама и у источном дијелу Европе. Куга је захватила Грузију, Пољску, Чешку, Естонију и Украјину, а у последње вријеме и околне државе. Епидемија је вероватно почела да се шири из лучког града Потија. Тамо је посада једаног брода, који је допловио из Африке 2007. године, бацила помије које су биле контаминиране. Тим помијама су се вјероватно заразиле дивље свиње које су ровиле по ђубришту. Прве инфекције дијагностификоване су код дивљих свиња у Литванији и Пољској 2014. године.

Различите заинтересоване стране узеле су учешће на конференцији и изразиле су потребу да се појачају истраживања на тему биологије дивљих свиња, затим да се одобри више финансијских средстава за подршку истраживањима за борбу против афричке куге свиња, као и да се уради много више на подизању свијести о овом проблему. Наглашено је да не постоји ниједна мјера која одговара свим ситуацијама по питању спрјечавања ширења ове заразне болести, већ се мора прибјећи прилагођавању специфичних мјера за различите ситуације.

Ширење афричке куге свиња по фазама

Сви су се сложили да је улога ловаца у рјешавању овог проблема можда и најзначајнија. Према њима, ловци би требали додатно интензивирати надзор дивљих свиња у ризичним зонама. Један од разлога је и тај што ловци веома добро познају понашање здраве дивље свиње и могу примјетити јединке које су обољеле од заразних болести.

Угинуле јединке дивљих свиња

Закључено је да се само кроз сарадњу и дијељење информација може ефикасно борити против афричке куге свиња. Подизање свијести о овој болести је веома важно за све који могу допринијети ширењу или сузбијању ове заразе.

Aфричка куга свиња је вирусна, веома опасна заразна болест домаћих и дивљих свиња!

Болест се шири: контактом заражених са здравим свињама; исхраном свиња помијама у којима има контаминираних остатака хране; контаминираном храном, водом; инфицираним крпељима; одјећом и обућом; контаминираним предметима и опремом; превозним средствима; стајњаком; лешевима угинулих и закланих животиња; глодарима; инсектима.

Превeнтивне мјере: не хранити свиње помијама; избјегавати пашно држање свиња; спречити директан контакт дивљих са домаћим свињама; особе које су биле у контакту са дивљим свињама морају добро опрати и дезинфиковати одећу и обућу; обавезна је пријава сваке болесне или угинуле домаће или дивље свиње надлежном ветеринару; поставити дезбаријере на улазу и излазу у објекат где се држе свиње.

Како препознати афричку кугу свиња: изненадно угинуће једне и више свиња; губитак апетита; потиштеност; повишена тјелесна температура до 42°с ; крварења по кожи (најчешће по ушима, њушци, репу, ногама, стомаку и бочним странама трупа); крвав пролив; побачаји; несигурност у ходу; отежано дисање; кашљање, повраћање;

Посебно важно: обољевају свиње свих категорија, угину све оболеле животиње, вирус афричке куге свиња не представља опасност за људе и друге врсте животиња, нема лечења куге свиња, вакцина не постоји нигдје у свијету, у случају појаве куге спроводи се убијање свих свиња на газдињству.

МП

Be the first to comment

Leave a Reply